Kunglig Dansk ''Musselmalet'' matservisdelar

560009

KUNGLIG DANSK "Musselmalet", matservisdelar, 30 dlr., porslin, 1900-talets andra hälft, bestående av: 6 djupa tallrikar, skålfat, såsskål på fat, sockerskål med lock, kanna, fat, skål på fot, 5 äggkoppar, pepparströare, saltströare, sockerströare, 2 muggar och fat, 1 tekopp och fat, tekopp, 2 assietter, 2 koppar, skål, tandpetare hållare, skålfatets diameter ca 32 cm

1 kanna med nagg, 1 äggkopp med nagg, 1 mugg med nagg, 1 fat med nagg, skål saknas lock, 2 ströaren saknas pluppar, enstaka mindra nagg förekommer

Keramik/Porslin

Monter 12

Budhistorik (24 bud)
4161623
8 400
4166714
8 400
4161623
8 000
4166421
7 800
4161623
7 600

Slutpris SEK:
8 400
811 EUR, 921 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.