Kunglig Dansk ''Musselmalet'' helbond matservis

560001

KUNGLIG DANSK "Musselmalet", matservisdelar, 31 dlr., porslin, helblond, de flesta 1950-70-tal, bestående av: 8 djupa tallrikar, 13 mattallrikar, 2 skål på fot, 1 par ljusstakar, 1 uppläggninsfat, 2 vaser samt 3 skål, tallrikarsdiameter ca 24,5 cm

1 djup tallrik med nagg, 3 tallrikar med nagg, 2 tallrikar med sprickor, 1 skål på fot med 1 nagg, 2 av mattallrikar samt 2 skål på fat är andra sortering, enstaka mindra nagg förekommer

Keramik/Porslin

Monter 12

Budhistorik (23 bud)
4166871
14 500
4166422
14 000
4160570
13 500
4166420
13 000
4160570
9 800

Slutpris SEK:
14 500
1 399 EUR, 1 589 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.