Glöggmuggar med kanna 1900-tal

559994

GLÖGGMUGGAR, 1910-/1920-tal, 13 dlr, varav 12 glöggmuggar och 1 kanna, 6 muggar matchar kannan och är dekorerade med granar och tomtar, 6 muggar med dekor av hjärtan, samtliga mun/formblåsta och handmålade, höjd muggar ca 6,5, kannans höjd ca 21 cm

Bruksslitage, smuts, en liten spricka på en av tomtemuggarnas öra

Glas, Servisglas

Budhistorik (5 bud)
4166817
600
4157873
550
4164680
500
4157873
4156516

Slutpris SEK:
600
57 EUR, 68 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.