Skålfat Kina Famille rose 1700-tal

559864

SKÅLFAT, porslin, Kina, Yongzheng (1723-1735), famille rose, dekor av kartusch med pion i emaljfärger, sepia samt guld, brättet med infällda attribut och blommor, diameter ca 37 cm

Nagg, smärre slitage

Orientaliskt, Porslin, Selected

Budhistorik (43 bud)
4170317
13 500
4170316
13 000
4170313
12 500
4170309
12 000
4170308
11 500

Slutpris SEK:
13 500
1 293 EUR, 1 519 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.