Spelbord Louis XV

559838

SPELBORD, Louis XV, fanerat med valnöt, inläggningar av friser och fält, ena långsidan med låda, skivan med infällt shackbräde av carraramarmor med olika marmorinläggningar, höjd 67, 78 x 53 cm

PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

Smärre skador, mindre listbit saknas, ett senare beslag

Möbler, Soffbord, sidobord, Lennartsnäs

Rum 2

Spelbord Louis XV

Budhistorik (3 bud)

4170454
9 200
4161105
8 000
4160931
7 800

Slutpris SEK:
9 200
888 EUR, 1 008 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.