Brosch med smaragder och diamanter

559786

BROSCH, 18k guld och silver, 1900-talets början, med 3 smaragdslipade smaragder, ca 0.83 ct, 0.22 ct och 0.27 ct, tillsammans med 2 gammalslipade diamanter, ca 0.24 ct och 0.26 ct samt divers små åttkant- och rosenslipade diamanter, genombruten dekor, längd ca 3.8 cm, totalvikt ca 6 g

En av de större diamanter med en nagg, några av de små diamanter med nagg, smaragderna med inneslutningar som når ytan samt mindre repor, ställvis anlöpning, nålen är troligen senare, slitage

Guld/Smycken

Monter 19

Budhistorik (8 bud)
4159152
4159151
2 800
4159150
2 600
4159149
2 400
4159148

Slutpris SEK:
290 EUR, 329 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.