Rörstrand "Lila Spets"

559713

RÖRSTRAND, "Lila Spets", 73 dlr, 1900-talets början, flintgods, bestående av 21 mattallrikar, 11 djupa tallrikar, 5 mindre djupa tallrikar, 19 förättstallrikar, 9 assietter, 2 uppläggningsfat, 2 skålar, 1 såskål, 2 saladjärer, 1 soppterin

Åldersrelaterad slitage.En del blekta, enstaka har nagg, krackelyr förekommer på de flesta, mindre spricka i soppterin, smärre missfärgningar på många, varav 9 st har kraftiga missfärgningar - 2 uppläggnsf. 1 mattallr., 2 förrättstallr., 4 assietter. En av de större skålarna tillhör en annan servis.

Keramik/Porslin

Monter 10

Rörstrand

Budhistorik (12 bud)
4162388
1 600
4160873
4161960
4160873
1 400
4161673
1 300

Slutpris SEK:
1 600
161 EUR, 183 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.