Karmstolar sannolikt för m/s Kungsholm

559712

KARMSTOLAR, 1 par, eventuellt tillverkade för m/s Kungsholm, 1920-tal, björk, ryggen med reliefdekor, fast stoppad rygg och sits klädd i tyg sannolikt från firman Bevilacqua, märkta 88, sitthöjd ca 50 cm

HISTORIK
M/S Kungsholm byggdes 1928, textilerna som användes till båten kom från den italienska firman Bevilacqua. Nummreringen 88 under stolarna kan tyda på att d stått i hytt 88.

Mindre slitage, stoppningen med skador

Möbler, Fåtöljer, Design

Rum 11

Budhistorik (3 bud)

4170430
450
4170146
4170146

Slutpris SEK:
450
43 EUR, 51 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.