Wilhelm Kåge ''Argenta'' skålfat

559518

WILHELM KÅGE, ''Argenta'', skålfat, Gustavsberg, 1949, stengods med grön glasyr, målad silverdekor av sjöfigur samt mytologiskt djur, inpressad stämpel ''GUSTAVSBERG ARGENTA'', numrerad 1035 I, med dedikation från Kooperativa förbundet till Ivan Larsson, diameter ca 38 cm

Smärre slitage

Keramik/Porslin

Budhistorik (17 bud)
4162691
2 400
4162635
4162688
4162635
1 900
4162687
1 800

Slutpris SEK:
2 400
242 EUR, 275 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.