Kanagamask

559486

KANAGA, mask, 1900-tal, Mali, Dogon, skuren i trä, bemålad i svart och vitt, sammanfogad med läderband, höjd 103, bredd 51 cm

PROVENIENS: Från Magne Austads etnografiska samling, Norge.
HISTORIK: Masken föreställer Amma's (skapelsegudens) hand och används specifikt i en rituell dans vilken skildrar världens skapelse.

Patina, saknar ett fåtal läderband

Etnografica

Hylla 1

Kanagamask

Budhistorik (4 bud)

4161600
4158248
4158248
1 600
4154281

Slutpris SEK:
212 EUR, 241 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.