Vicke Lindstrand och Gerda Strömberg vaser

559449

VICKE LINDSTRAND OCH GERDA STRÖMBERG, vaser, 2 st, vas av Vicke Lindstrand, Orrefors 1938, gröntonad fot, graverad dekor av dansande kvinna, höjd ca 25 cm, signerad, vas av Gerda Strömberg, Strömbergshyttan, ljusblått glas, höjd 21, bredd ca 16 cm

Lindstrand med nagg, Strömberg med smärre nagg, smuts, slitage

Glas, Vaser, skålar, fat

Budhistorik (4 bud)

4162180
550
4153561
500
4155795
500
4153561

Slutpris SEK:
550
55 EUR, 63 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.