Schatull

559365

SCHATULL, tidigt 1900-tal, hölje i eboniserat trä samt inläggningar av jakaranda och pärlemor, locket är vikbart, fronten bukig, insatsen för glasen i jakaranda samt med handtag i förgylld brons, nyckel finns3 karaffer samt 12 glas, höjd ca 26 samt 3,5x24 cm

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

En karaff samt 3 glas saknas, smärre slitage

Diverse

Schatull

Budhistorik (3 bud)

4161168
4157198
4156510

Slutpris SEK:
386 EUR, 438 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.