Dansmask Nigeria Ijo

559257

DANSMASK, 1900-talets mitt, Ijo, Nigeria, antropomorfisk fisk/ krokodil, träskuren, bemålad, bemålad text Aminokoro, höjd inklusive stativ ca 108, längd ca 194 cm, stativ(2) medföljer

Slitage, äldre och nyare lagningar

Ändringar/tillägg
Stativ(2) medföljer

Etnografica, Diverse

Rum 11

Dansmask Nigeria Ijo

Budhistorik (2 bud)

4160948
4160928

Slutpris SEK:
40 EUR, 46 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.