Hänge silver 1800-tal eller äldre

559246

HÄNGE, silver, 1800-tal eller äldre, sydeuropa, korsformat med dekor av bl a granulater, kortsidor med infattade stenar i grönfärgat glas, inuti med löstagbart snidat kors i trä med skuren dekor, höjd ca 5,5 cm, total vikt ca 19,5 g

Jämför liknande kors från klostret på Mount Athos, Grekland.

Slitage, träkors sannolikt senare ersättning, en sten saknas

Guld/Smycken, Diverse

Budhistorik (12 bud)
4159359
4156329
4159358
1 900
4156329
1 800
4159357
1 700

Slutpris SEK:
222 EUR, 252 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.