Slipsnålar samt brosch

559212

BROSCH, 18 k guld, troligen 1940-tal, SAS, i form av flygvingar med 3 smådiamanter, totalvikt ca samt de nordiska flaggorna i emalj, SLIPSNÅL, 14 k guld, i form av en örns klo, SLIPSNÅL, 18 k guld med svensk importstämpel, in form av en golfklubb, längd ca 3-8 cm, totalvikt (exl plupparna), ca 8.8 g

Bruksslitage, örnsklon saknas kulan, plupparna ej guld

Guld/Smycken

Monter 19

Slipsnålar samt brosch

Budhistorik (7 bud)
4159049
1 600
4159048
4157739
1 400
4157738
1 300
4151797

Slutpris SEK:
1 600
156 EUR, 183 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.