Dosa silver sannolikt 1700-tal

559092

DOSA, silver, sannolikt 1700-talets slut med ciselerad och punsad dekor av blomster och snäckskal omkring kanten, locket med motiv föreställande romerska soldater, botten med otydliga stämplar, diameter ca 12 cm, totalvikt ca 274 g

Slitage, ställvis anlöpning

Silver

Budhistorik (29 bud)
4165469
3 200
4163917
4164331
2 800
4163917
2 600
4164329
2 400

Slutpris SEK:
3 200
313 EUR, 366 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.