Gustavianska ljusstakar tenn omkring 1800

559088

LJUSSTAKAR, 1 par, gustavianska, tenn, stämplar för Hans Wiksten Västerås, verksam 1782-1810/14), kannelerad stam, kvadratisk fotplatta på fötter, urnformad ljuspipa, lösa manschetter, höjd ca 29 cm

Manschetter något buckliga, slitage, anlöpningar

Metall

Monter 12

Budhistorik (19 bud)
4157973
6 000
4157982
5 800
4157973
5 600
4157953
5 400
4157658
5 200

Slutpris SEK:
6 000
586 EUR, 686 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.