Oljemålning med havsmotiv

558890

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, sent 1800-/tidigt 1900-tal, troligen England, havsmotiv med fiskeskuta, signerad E. Hercher, olja på duk, ca 93x71 cm

Antagligen målad i stil efter J.M.W. Turner att döma av det dramatiska havet med fiskare, det atmosfäriska ljuset, samt vad som ser ut att föreställa The Fighting Temaraire i bakgrunden

Hål i duken, smärre fläckar

Konst, Äldre måleri

Rum 5

Oljemålning med havsmotiv

Budhistorik (16 bud)
4157463
4157168
4156539
950
4156281
900
4154287
850

Slutpris SEK:
107 EUR, 126 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.