Spegel med bord

558709

SPEGEL med bord, Louis seize, 1700-tal, senare bord 1800-tal, spegelns krön med urna soch drapering, nedtill med festonger, träskuret, bordet med delvis skuren dekor samt pastellage, genombrutet underrede, båda blankförgyllda samt med slagmetall, bordskivan marmorerad, spegelns höjd ca 170 samt största bredd 55 cm, bordets höjd ca 80 cm samt ca 75x49 cm

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

Lagning på dekordel till spegeln, bordets skiva med färgbortfall, bruks och åldersrelaterat slitage

Speglar

Rum 16

Spegel med bord

Budhistorik (7 bud)
4162979
3 400
4162978
3 200
4162775
4161734
4161709

Slutpris SEK:
3 400
332 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.