Bruno Mathsson Evafåtöljer

558701

BRUNO MATHSSON, "Eva", fåtöljer, 1 par, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1978, formgivna 1941, stomme i bok, klädda i ljusbrunt skinn, brännmärkta "Firma Karl Mathsson MADE IN VÄRNAMO SWEDEN 1978" samt. "Bruno Mathsson International", sitthöjd ca 41 cm

Bruksslitage, skinnet med ytkrackelyr och märken

Möbler, Fåtöljer, Design

Rum 3

Bruno Mathsson Evafåtöljer

Budhistorik (21 bud)
4157487
8 600
4157494
8 400
4157487
8 200
4157492
8 000
4157487
7 800

Slutpris SEK:
8 600
866 EUR, 984 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.