Snusburkar, cigarrburkar, tobaksburkar

558686

PARTI SNUSBURKAR, CIGARRBURKAR OCH TOBAKSBURKAR, ca 58 st, litograferad plåt, en av papp, mestadels 1910-/30-tal, bl a J L Tiedemanns Tobaksfabrik, Abdulla & Co LTD, Svenska Tobaksmonopolet (bl a Licenia, Gentleman´s Mixture, Kung Gustaf Hyllningscigarett, Kronblandning, Regatta, Bridge från omkring 1905), Turisten (med vyer från Stockholm), British-American Tobacco Co LTD, Johannes N Withs Tobakfabrikker i Christiania, United States Central Union Cut Plug, F Lieftinck Holland m fl, högsta höjd ca 14 cm

Rost och slitage, några burkar mycket slitna, några burkar går inte att öppna

Diverse, Rysk konst och konsthantverk, Etnografica, Samlingar

Budhistorik (1 bud)

4147741
2018-07-06 19:31:03

2018-07-13 kl 20:04
Slutpris SEK:
29 EUR, 34 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.