Ljuskrona troligen Böhmen

558575

LJUSKRONA, troligen Böhmen, 1840-/50-tal, stomme av förgylld mässing, åtta ljusarmar, skål i blått överfångsglas med slipad dekor av blad och bär, höjd ca 70, diameter 62 cm

Smärre åldersrelaterat slitage, ursprungligen med prismor

Belysning, Ljuskronor

Rum 15

Ljuskrona troligen Böhmen

Budhistorik (6 bud)
4172740
4169612
4167675
4167673
4167670
600

Slutpris SEK:
121 EUR, 137 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.