Eames stol

558512

CHARLES & RAY EAMES, "1730" även kallad La Fonda, stol, Herman Miller, USA, ursprungligen formgiven 1961, skal i glasfiber, underrede i lackerad aluminium, etikettmärkt Herman Miller, sitthöjd ca 45 cm

Historik: Stolen formgavs ursprungligen 1961 för restaurangen La Fonda Del Sol i New York

Bruksslitage, fläckar på glasfibern, nagg i skalets kant

Möbler, Stolar, Design

Hylla 7

Eames stol

Budhistorik (11 bud)
4157320
4157319
4157309
1 900
4156836
1 800
4156766
1 700

Slutpris SEK:
222 EUR, 252 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.