Brännvinsschatull med glas och flaskor

558368

SCHATULL, med 6 större och 6 mindre brännvinsflaskor, 2+2 glas samt. tratt, omkring 1800, rektangulär form, schatullet i ek med smidda järnbeslag och handtag, glasen och tratten med etsad och förgylld dekor, flaskorna i blåst glas med etsad dekor, 1 flaska med propp tillverkad av mynt daterat 1761, schatullets höjd ca 26 cm, bredd ca 41 cm, glasflaskornas höjd ca 14 respektive 24 cm, glasens höjd ca 7,5 respektive 11,5 cm, trattens höjd ca 10 cm

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

Åldersrekaterat slitage, 1 mindre flaska med nagg, övriga nagg kan förekomma, 1 glas med lagning, låset svåröppnat, vissa flaskor med invändiga rester av dryck

Glas, Dricksglas, Diverse

Budhistorik (4 bud)

4157203
5 200
4156884
5 000
4155098
4153723

Slutpris SEK:
5 200
524 EUR, 595 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.