Carl Malmsten Svarven

558350

CARL MALMSTEN, bord, "Svarven", formgivet 1935, furu, påskrift i blyerts lydandes "Tällberg Långbers", i övrigt omärkt, höjd ca 63, 120x69 cm

Historik och proveniens:

Troligen beställd till Långbersgården i Tällberg tillsammans med annan inredning.

"Systrarna Elsa och Wilma Långbers kom efter en tid i Amerika tillbaka till hembygden. I den gamla doktorsbostaden, högst uppe i Tällberg på Vår Herres Gattu, fann de "den vackraste platsen på jorden" och startade där ett hälsohem/pensionat 1936. En mera naturskön plats hade de knappast kunnat välja.

Fuktmärken, bruksslitage

Möbler, Soffbord, sidobord, Design, Selected

Rum 12

Carl Malmsten Svarven

Budhistorik (4 bud)

4150501
4148120
4148118
550
4145469
500

Slutpris SEK:
147 EUR, 171 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.