Ordenstecken Svarta Stjärnordern

558204

ORDENSTECKEN, Svarta Stjärnordern "Ordre de l'Étoile noire", Frankrike, delades ut mellan åren 1894-1963, ersattes av Nationalförtjänstorden.

"Medaljen är lika på båda sidor, består av ett vitt emaljerat johanniterkors med breda kanter av guldkantad blå emalj; mellan armarna bryter gyllene strålar fram, i korset mitt en femuddig, guldkantad stjärna av svart emalj, ovanpå korset en fast och en rörlig ögla, som med ordenstecknet förbinda en krans av guldkantade lagerblad, vars översta del slutar i en gyllene kula"

Medaljens totalhöjd ca 9,5, bredd ca 3,8 cm

Information hämtad från Armémuseum

Emaljskador, förgyllningarna nästan helt borta, skador på uddarna

Vapen/Medaljer

Monter 19

Budhistorik (8 bud)
4153901
700
4153280
650
4153508
600
4153280
550
4152290
500

Slutpris SEK:
700
70 EUR, 80 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.