Kristianopel lergods 3 dlr

558158

KRISTIANOPEL, lergods, 3 dlr, 1900-talets första hälft, gul och grönglaserade, tillverkad på Bergmans krukmakarverkstad, Kristianopel, inskriptionerna lyder: "Filebunke - Kristianopel Blekinge", "Bleking" samt "Kristianopel Blekinge", skål med handtag höjd ca 7, diameter ca 18 cm, lilla gula skålens höjd ca 4, diameter ca 12 cm, stora skålens höjd ca 8, diameter ca 22 cm

Stora skålen saknar lock, avslag på glasyren, krackelyr, slitage
lilla skålen krackelyr samt slitage
mellanskålen krackelyr, slitage, nagg

Keramik/Porslin

Monter 9

Kristianopel lergods 3 dlr

Budhistorik (2 bud)

4151359
4151168

Slutpris SEK:
34 EUR, 40 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.