Bordsur

558146

BORDSUR med bordsdekorationer, senempire, 1800-talets mitt, urverket märkt Viel-Robin med monogram samt 108, Robert Viel-Robin (1827-1882) hölje och bordsdekorationer i mörkpatinerad brons samt sienna marmor, klockan med stående figur med skriftrulle och ankare, under urtavlan den kapitolinska varginnan med Romolus och Remus, urtavlan med en kringliggande orm och överst en romersk hjälm och svärd, bordsdekorationerna med fat av kylixtyp, höjd ca 66, bredd 43 cm

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

Bitr av marmor borta, lagningar och slitage, funktionen garanteras ej

Klockor/Ur, Belysning

Bordsur

Budhistorik (9 bud)
4164388
12 500
4162844
12 000
4162838
10 000
4162778
8 000
4155633
4 600

Slutpris SEK:
12 500
1 259 EUR, 1 430 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.