Bläckställ och cigarettfodral

558134

BLÄCKSTÄLL OCH CIGARETTFODRAL, silver, 3 dlr, bläckställ från Birmingham, England stämplad E.J. Houlston, ca 1900, höjd ca 6 cm, andra bläckställ i glas stämplad C.G. Hallbergs Guldsmeds AB, Stockholm, år 1901, höjd ca 11,5 cm, cigarettfodral stämplad C.G. Hallbergs Guldsmeds AB, Stockholm, år 1917, monogram "E.P." samt gåvoinskription på insidan, längd ca 15 cm, vikt 267 g

Slitage på samtliga, kraftig slitage på cigarettfodralets utsida, ena bläckställs glasinsats naggad/sprucken

Silver

Bläckställ och cigarettfodral

Budhistorik (7 bud)
4153515
700
4154558
650
4153515
600
4151257
550
4151257
450

Slutpris SEK:
700
68 EUR, 80 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.