Ampel

558119

AMPEL, 1800-talets slut, empirestil, 9 ljusarmar, med kottar upp och nertill, brons förgylld och mörkpatinerad, höjd ca 80, diameter 70 cm

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

Bruks och åldersrelaterat slitage

Belysning, Taklampor

Rum 15

Ampel

Budhistorik (11 bud)
4164247
3 400
4163976
3 200
4163976
2 800
4164246
2 600
4163976

Slutpris SEK:
3 400
332 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.