Ragnar Sandberg teckning

558109

RAGNAR SANDBERG (1902-1972), "Päronplockaren", signerad R.S och daterad -40 samt med dedikation "Till Gösta av sommarens magra skörd sept 1940 Ragnar", färgkrita ca 25,5x33,5 cm.

Proveniens: Direktör Gösta Olson, Svensk-Franska Konstgalleriet. Försåld på Stockholms Auktionsverk, Moderna kvalitén 27 april 2009

Övrigt: Sannolikt förlaga till oljemålning med samma motivval, kallad "Flickan i päronträdet".

Konst, Modernt måleri, Selected

Kundcenter

Ragnar Sandberg teckning

Budhistorik (4 bud)

4154935
12 000
4153826
6 000
4148031
5 200
4147581

Slutpris SEK:
12 000
1 208 EUR, 1 373 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.