Fotogenlampa 1800-talets andra hälft

558032

FOTOGENLAMPA, 1800-talets andra hälft, blandstil, oljehus av porslin, grön med dekor av blommor och gripar nedertill, förgylld zink, höjd inklusive brännrör ca 71 cm

Slitage på förgyllning samt dekor, smuts, enstaka små repor på oljehuset, vinröd fläck (förmodligen målarfärg) ovanför en grip

Belysning, Bordslampor

Budhistorik (9 bud)
4147843
4144158
4147842
4144158
4144157
950

Slutpris SEK:
117 EUR, 137 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.