Bordsur senempire

557981

BORDSUR, senempire, 1800-talets mitt, hölje i mahogny i form av "spegelrum" med trappa, flankerad av träskurna och förgyllda karyatider, upptill najader i brons, dekorativa bronsbleck med putti symboliserande de sköna konsterna, Pallas Athena och Nike, Medusa rondanini, capriconer, samt en krönt örn, pelare samt fötter i alabaster, rummets golv i dekorationsmålat trä, höjd ca 69, basens bredd 35 cm

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

Renoverad och kompletterad, nagg på fötterna, sprickor på urtavlan i emalj, bruks och åldersrelaterat slitage, funktionen garanteras ej

Klockor/Ur

Monter 5

Bordsur senempire

Budhistorik (14 bud)
4163691
4163690
2 800
4162852
2 600
4162771
4162320
1 800

Slutpris SEK:
302 EUR, 343 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.