Bordsur

557956

BORDSUR, nyrokoko, 1800-talets andra hälft, krönt med kvinnofigur, pläterad brons, höjd ca 36, största bredd 37 cm

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

Figurens ena arm saknar en skruv, senare skydd till urverkets baksida, slitage, funktionen garanteras ej

Klockor/Ur

Monter 8

Bordsur

Budhistorik (4 bud)

4163282
4161313
4160370
4155838

Slutpris SEK:
121 EUR, 137 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.