Bordsur

557843

BORDSUR, 1700/1800-tal, sannolikt Italien, hölje med skuren dekor och skurna fristående muciserande putti, krederad och blankförgylld, emaljerad urtavla, höjd ca 49, största bredd 43 cm

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

Renoverad och kompletterad, igenskruvad urtavla, funktionen garanteras ej, bruks och åldersrelaterat slitage

Klockor/Ur

Monter 7

Bordsur

Budhistorik (11 bud)
4162710
4162698
3 400
4162696
4162693
2 600
4161315
1 800

Slutpris SEK:
364 EUR, 420 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.