Karmstol Svenskt Tenn design Josef Frank

557799

JOSEF FRANK, karmstol, Svenskt Tenn, modellnummer 652, körsbär, klädd i gul textil med pärlspikning, etikettmärkt Josef Frank Svenskt Tenn, totalhöjd ca 107, sitthöjd ca 45 cm

HISTORIK: Denna modell formgavs 1936 och visades på Golden Gate-utställningen i San Francisco 1939

Slitage, stötmärken, repor, klädsel med fläckar

Möbler, Stolar, Design

Baltzarsgatan 6, Malmö

Budhistorik (12 bud)
4153028
4 200
4152874
4152219
3 800
4152219
3 400
4149968
3 200

Slutpris SEK:
4 200
381 EUR, 410 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Malmö. Transportpris från 287 kr.