Lådspegel

557792

LÅDSPEGEL, gustaviansk, 1800-talets början, träskuren dekor i form av liljestänglar och akantusblad, rester av kredering, bemålning och förgyllning, höjd ca 45 samt bredd 32 cm

Proveniens: Enligt påskrift på baksidan har lådspegeln tillhört grevinnan Adolfina Christina Kalling (1834-1901)

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

Bruks och åldersrelaterat slitage, nyckel saknas

Diverse

Monter 8

Lådspegel

Budhistorik (7 bud)
4164415
2 600
4163880
2 400
4163880
4157342
4155084
1 800

Slutpris SEK:
2 600
236 EUR, 273 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.