Anders Olson skulptur

557696

ANDERS OLSON (1880-1955): Naken kvinna som lyfter ett krus, efter, signerad A Olson, gjutarstämpel JN Rosengren Cire Perdue Limhamn brons, höjd ca 27 cm

PROVENIENS: Rosengrens konstgjuteri, modell/förlaga till fullskalig skulptur, f.d. verkmästare Nils Gottfrid Sandströms samling

Skulptören är Anders Olson

Konst, Skulpturer

Baltzarsgatan 6, Malmö

Anders Olson skulptur

Budhistorik (17 bud)
4150822
3 600
4150710
3 400
4150821
3 200
4150710
4150704
2 800

Slutpris SEK:
3 600
327 EUR, 378 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Malmö. Transportpris från 287 kr.