Wilhelm Kåge,

557557

WILHELM KÅGE, 1940-/50-tal, (2) vaser, (2) fat, samt. bägare, Argenta, Gustavsberg, samtliga grönglaserat stengods bemålat med silverdekor föreställande blomster samt. fiskar, märkta Gustavsberg, fatens diameter 14-17 cm, höjd ca 6-24 cm

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

1 mindre nagg i den större vasens mynning, 1 nagg i bägarens underkant

Keramik/Porslin, Design

Monter 7

Wilhelm Kåge,

Budhistorik (13 bud)
4163688
1 600
4163318
4163686
1 400
4163318
1 300
4163685

Slutpris SEK:
1 600
145 EUR, 168 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.