Ferdinando Vichi byst i alabaster

557553

FERDINANDO VICHI (1875-1945), byst föreställande Beatrice Portinari (Dantes sångmö), tidigt 1900-tal, signerad F Vichi - Firenze, olikfärgad alabaster, höjd ca 39, största bredd 42 cm

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

Mikronagg, smärre slitage

Konst, Skulpturer, Diverse

Budhistorik (8 bud)
4164546
6 400
4164544
6 200
4164038
6 000
4163807
5 200
4162782
5 000

Slutpris SEK:
6 400
582 EUR, 672 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.