Wilhelm Kåge vas och urna

557548

WILHELM KÅGE, 1940-tal, vas samt. urna, Argenta, Gustavsberg, bägge i grönglaserat stengods, bägge med floral silvermålad dekor, märkta Gustavsberg, höjd ca 15 respektve 20 cm

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

Vasen 2:a sortering med ett mindre nagg i kanten

Keramik/Porslin, Design

Monter 6

Wilhelm Kåge vas och urna

Budhistorik (6 bud)
4163178
4162803
4162801
4162799
4161625

Slutpris SEK:
107 EUR, 126 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.