Skål Gustavsberg 1940-tal

557534

WILHELM KÅGE (1889-1960), skål av flintgods, Gustavsberg 1940-tal, ljus glasyr med dekor av tulpaner och ränder i guld och svart, stämplad GUSTAVSBERG, dekoren troligen inte formgiven av Kåge, höjd ca 14, diameter upptill exklusive hänklar 27 cm

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

Smuts, obetydlig fotringsnagg på undersidan

Keramik/Porslin, Design

Monter 8

Skål Gustavsberg 1940-tal

Budhistorik (1 bud)

4163127
2018-07-18 09:52:29

2018-07-18 kl 17:16
Slutpris SEK:
27 EUR, 32 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.