Smörherde Marieberg fajans 1700-tal

557469

LOCK TILL SMÖRASK, så kallad smörherde, fajans, Marieberg, Henrik Stens period (1769-1788), rokoko, dekor i form av vilande herde med hund, polykromt bemålad, signerad S M.B, längd ca 17 cm

Nagg/avslag, nedslipad fotring

Keramik/Porslin, Selected

Monter 28

Budhistorik (15 bud)
4150465
4150464
950
4150463
900
4150462
850
4150461

Slutpris SEK:
91 EUR, 105 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.