Byst Gustav Vasa efter Sergel

557020

BYST, 1800-tal, efter Johan Tobias Sergel, föreställande kung Gustav Vasa (1496-1560), bronspatinerad gips, höjd 92,5 cm
Jämför originalmodell i gips av Sergel i Nationalmuseums samlingar, NMSk 632. Bysten färdigställdes i marmor senast 1785, tillsammans med en byst föreställande Gustav II Adolf, på uppdrag av Louis XVI. Ett par av dessa skulpturer omnämns i bronspatinerad gips av Sergel på Gripenbergs slott

PROVENIENS: Heby säteri, Gåsinge Dillnäs socken, Södermanlands län
LITTERATUR: Ragnar Josephson: Sergels fantasi, band II, Stockholm 1956, sidan 350ff
Slott och herresäten i Sverige, Södermanland, del I, Malmö 1968, sidan 219, avbildad och omnämnd i matsalen på Heby
OTRYCKTA KÄLLOR: Riksarkivet, Svea Hovrätt, Adliga bouppteckningar, SE/RA/420422/01/E IX b/198 (1815), jämför byst upptagen i Johan Liljencrantz bouppteckning 1815, "I Templet af Engelska Parken; Två Byster af Gipps, Gustaf I ock Gustaf Adolph med sina Pie de stelleo", möjligen identisk med auktionens exemplar

Smärre skador, lagningar och retuscher

Konst, Skulpturer

Rum 11

Byst Gustav Vasa efter Sergel

Budhistorik (21 bud)
4151482
15 500
4152517
15 000
4151482
14 000
4152510
13 500
4151482
11 500

Slutpris SEK:
15 500
1 514 EUR, 1 772 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.