Tekanna silver sign. E. Roth 1912-15

525852

EMMY ROTH, tekanna, silver, signerad E. Roth, sannolikt tillverkad 1912-15, rektangulär form med insvängd överdel, lock med tornliknande knopp, fällbar hänkel, hamrad yta, höjd exklusive hänkel 24,5 cm, vikt 1297 g

Emmy Roth (1885-1942), född Emmy Urias, utbildades i Düsseldorf, Paris och Wien och gjorde sitt mästarprov år 1906 som en av de första kvinnorna i Tyskland
Troligen flyttade hon omkring år 1912/13 till Berlin och blev en av de första kvinnliga industridesigners och kom också tillsammans med Paula Straus att räknas till Bauhausgruppen.

Hon var en av de första medlemmarna i GEDOK, en sammanslutning av kvinnliga konsthantverkare, grundat av Ida Dehmel år 1926.

Jämför:
Utställning och publikation Badisches Landesmuseum Karlsruhe och Bröhan Museum Berlin 2011.

Ändringar/tillägg
isoleringsbrickorna sannolikt ej original tillvderkad sannolikt 1912-15

Silver, Övriga silverföremål, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (25 bud)
4022527
130 000
4022525
120 000
4022519
110 000
4022519
94 000
4022505
92 000

Slutpris SEK:
130 000
12 454 EUR, 14 625 USD
Utropspris SEK:
80 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.