Angela Davis USA Politisk konst

525481

ANGELA DAVIS "BEFRIA ANGELA DAVIS" (2), signerad i trycket Helga (möjligen Helga Henschen), Arbetsgruppen för Angela Davis, offset, bladmått ca 42x29 cm

HISTORIK:
Angela Yvonne Davis, född 26 januari 1944 i Birmingham i Alabama, är en amerikansk feminist, universitetslärare, författare och medborgarrättslig aktivist.
Angela Davis var som mest känd under 1960-talet då hon var aktivist för medborgerliga rättigheter. Hon var då medlem i USA:s kommunistiska parti och i Svarta pantrarna (Källa:Wikipedia)

Oramade, hanteringsveck

Konst, Grafik, Tema

Budhistorik (23 bud)
4005256
3 600
4005254
3 400
4005242
3 200
4005231
4005213
2 800

Slutpris SEK:
3 600
345 EUR, 405 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.