Stig Lindberg, "Susanna i badet", parian

520570

STIG LINDBERG, skulptur, "Susanna i badet", Gustavsberg, formgiven på 1940-talet, parian, signerad Stig L, Gustavsbergs studio hand 29/500, höjd med träsockel 40,5 cm

LITTERATUR:
Jämför Gisela Eronn, "Tusenkonstnären Stig Lindberg, Stockholm 2003, s. 55

Keramik/Porslin, Figuriner, Design, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Stig Lindberg,

Budhistorik (10 bud)
4007139
10 000
4003612
9 000
4003611
8 000
4003610
7 400
3995134

Slutpris SEK:
10 000
1 007 EUR, 1 144 USD
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.