Sven Staaf fåtölj

519649

SVEN STAAF, fåtölj, Firma Almgren & Staaf Helsingborg 1940-tal, klädd i fårskinn, ben i alm, höjd 70, sitthöjd 40 cm

HISTORIK
Sven Staaf var ursprungligen från Stockholm och arbetade där som en arkitekt i några år innan han flyttade till Helsingborg i södra Sverige där han etablerat sin egen firma, Almgren & Staaf. Almgren & Staaf var ett lyckat möbel- och inredningsföretag från 1940-talet till 1960-talet, och firman lockade kunder främst bland den övre medelklassen i Skåne. År 1955 deltog Staaf i den internationella utställningen för arkitektur och design, H55 i Helsingborg, där han uppvisade sina möbler utformade för offentliga områden, såsom restauranger. Staafs möbler ansågs som progressiva och kantiga, och han utökade sedan med butiker i flera svenska städer. Butikerna köptes senare av och slogs samman med Nordiska Kompaniet (NK).

omklädd

Möbler, Fåtöljer, Design, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Sven Staaf fåtölj

Budhistorik (5 bud)
4022719
11 000
4022718
10 000
4022689
7 400
3989788
7 200
3987703
7 000

Slutpris SEK:
11 000
1 062 EUR, 1 206 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.