Grand Tour - Termometer

518908

TERMOMETER i form av "invalidkolonnen", (1800-talets) andra hälft, Tyskland, bronspatinerad zink, platta i serpentin, höjd ca 30 cm

Invalidkolonnen var ursprungligen ett minnesmonument för preussiska arméns deltagande i marsrevolutionen i Berlin 1848, kolonnen uppfördes 1853 och försvann åren efter andra världskriget

Smärre slitage.

Diverse, Samlarobjekt, Tema

Monter 6

Grand Tour - Termometer

Budhistorik (22 bud)
3956553
3956974
3956553
1 900
3956972
1 800
3956553
1 600

Slutpris SEK:
222 EUR, 252 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.