Grand Tour - G. Panini, hans krets, ruinlandskap

517025

GIOVANNI PAOLO PANINI (1691-1765) hans krets, (1700-tal), romerskt fantasilandskap med ruiner, olja på duk, ca 73x98 cm

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

PROVENIENS
Rapps Konsthandel, Stockholm

Giovanni Paolo Panini hade Rom som hemort och var verksam som både arkitekt och målare, genremässigt tillhör han de s k vedutamålarna där vackra vyer över städer och landskap var motiven man odlade. Som en genre i genren ägnade sig Panini åt s k capriccior, en motivtyp med rötter i renässansen där man fritt satte samman kända antika ruiner och skulpturer med figurer som kunde vara aktörer i ett drama eller bara utgöra staffage. Målningen här är ett mycket typiskt exempel på en sådan komposition där man bl a ser den antika skulpturen Herkules Farnese som tillhörde de mer populära inslagen i en capriccio.

Konst, Äldre måleri, Tema

Monter 19

Budhistorik (23 bud)
3957061
28 000
3957060
27 000
3957058
26 000
3956744
25 000
3950512
24 000

Slutpris SEK:
28 000
2 820 EUR, 3 203 USD
Utropspris SEK:
50 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.